تبلیغات
" Motor-One " - تصادفات متداول موتورسواران و راه‌های پیشگیری – بخش نهم
" Motor-One "
قیمت و مشخصات انواع موتورسیکلت
►●◄ درود بر شمـا بازدید کننده گرامـی ●●● به مـوتـور - وان خـوش آمدید ►●◄

☠ هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ فقط با ذکر نام و ادرس وبلاگ مجاز میباشد ☠

Motorcycle accident

برای دیدن گزارش به " ادامه مطلب " مراجعه کنید

اگر اولین بار است که با این مجموعه آشنا شده‌اید اکیداً توصیه می‌شود مطالعه آن را از بخش اول آغاز کنید.

در این قسمت به بررسی نهمین مورد از حوادث متداول می‌پردازیم.

  1. زیر گرفته شدن توسط خودروهای سنگین:

در یک روز زیبا مشغول سواری با موتور خود هستید. در یک راه 2 لاینه که لاین راست آن توسط خودروهای پارک شده اشغال شده است در حرکتید. پس از کمی رانندگی به یک کامیون تنبل می‌رسید که با سرعت 30 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. پس از مقداری کلنجار رفتن با خود خسته شده و تصمیم می‌گیرید از شکاف نیم متری بین کامیون و جدول وسط خیابان عبور کنید. پس از آنکه به چرخ جلوی کامیون رسیدید ناگهان مسیرش را به سمت شما منحرف نموده و پس از زمین‌زدنتان، شما را به چرخ عقبش حواله می‌دهد.


Motorcycle accident

در زمان عبور چرخ تریلی از روی فرد، کلاه کاسکت و کاپشن موتورسواری و زره رستم و تن اسفندیار هیچ‌کدام به‌کارتان نمی‌آید و به‌هیچ‌وجه نباید با این یک مورد شوخی شود.


Motorcycle accident

مکانیزم این مدل زیر گرفته شدن کاملاً مشابه زیر گرفته شدن توسط خودرو است. با این تفاوت که بسیار فاجعه‌بارتر است.


Motorcycle accident

اگر تا به حال پشت فرمان یک خاور نشسته باشید حتماً متوجه شده‌اید که آن‌ها از نظر میدان دید جزء فجایع مهندسی محسوب می‌شوند. تا 5 متر جلوتر از خاور حتی خودروها هم قابل رؤیت نیستند. چه برسد به موتورسواران و عابران پیاده. در زمینهٔ دید نسبت به اطراف نیز تعریف چندانی ندارند اگر فکر می‌کنید که مشکلاتشان به همین‌جا ختم می‌شود باید ترمز ضعیف، وزن زیاد و احتمال چپ کردن را هم چاشنی کنید تا میزان جدیت موضوع برایتان روشن شود. یک نکتهٔ جالب دیگر هم این است که در خودروهای سنگین به دلیل طول بیشتر (به‌ویژه تریلرها که منعطف نیز هستند) چرخ‌های عقب دنباله‌روی چرخ‌های جلو نبوده و در هنگام پیچیدن چندین متر به مرکز پیچ نزدیک‌تر هستند. این یعنی حتی اگر چرخ‌های جلو از کنار شما عبور کنند بازهم ممکن است توسط چرخ‌های عقب زیر گرفته شوید.


Motorcycle accident

راه پیشگیری: هرگز در نقاط کور اقدام به سبقت نکنید. و در صورت اقدام به سبقت این خودروها نسبت به شما ترمز بگیرید و اجازه دهید هرچه سریع‌تر سبقتشان را بگیرند. به‌هیچ‌وجه خود را بین گارد ریل و خودروی سنگین قرار ندهید. علاوه بر این بدانید که هرگز در زمان انتخاب مسیر خود نباید روی ترمز گرفتن این خودروها حساب باز کنید. چرا که حتی به فرض توجه راننده و دیده شدن شما باز هم در اکثر مواقع تخمین افراد از قدرت ترمز این خودروها فاصلهٔ زیادی با واقعیت دارد و سد راه آن‌ها منجر به حوادثی تلخ می‌شود. همچنین بدانید که تریلرها و کامیون‌های مرتفع احتمال چپ کردن زیادی دارند و نباید در سمت خارج پیچ، موازی آن‌ها حرکت کرد.


bike-in-front-side-view

توصیه: مستقل از اینکه رانندهٔ خودرو، موتورسوار یا عابر پیاده باشید بهتر است همواره از خودروهای سنگین دوری کنید. موتورسوارانی که علاقه دارند پا به پای این خودروها، آن‌ها را همراهی کنند یا آن‌هایی که در نقاط کور آن‌ها اقدام به سبقت گرفتن می‌کنند همواره در معرض خطری بزرگ قرار دارند. اگر جلوی این خودروهای سنگین توقف کرده‌اید، با مشاهدهٔ چهرهٔ راننده از اینکه قادر به دیدن شما هستند اطمینان حاصل کرده و هرگز در کنار آن‌ها نرانید زیرا با یک تغییر جهت ناگهانی آن‌ها فاجعه به بار می‌آید. خود بنده چه در هنگام پیاده‌روی، چه موتورسواری و چه خودرو سواری، تا جای ممکن حداقل فاصله‌ای پنج متری از این خودروها دارم.

طبقه بندی: آموزشی، 
برچسب ها: تصادفات متداول موتورسواران و راه‌های پیشگیری – بخش نهم، موتور وان، اموزش موتور سواری، موتورسیکلت، بازار موتور،
نویسنده شاهین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بهترین موتورسیکلت موجود در ایران با توجه به کیفیت و قیمت کدام است؟نظر سنجی ۲
صفحات جانبی
جستجوگردر این وبلاگ
در كل اینترنت
پشتیبانی آنلاین
آمار بازدید
دیکشنری آنلاین

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ